

České Švýcarsko proslavila hlavně Pravčická brána!
1. květen 2010Krásným místem v Národním parku České Švýcarsko představuje bezesporu Pravčická brána. Tato lokalita je doslova dominantou Českého Švýcarska. Jedná se o přírodní úkaz, který sem jezdí obdivovat doslova davy turistů z celé Evropy a mnohdy i ostatních koutů světa. Poznávací zájezdy do této lokality jsou prakticky na denním pořádku. Kdo nebyl u Pravčické brány, jakoby vůbec České Švýcarsko nenavštívil…
Pravčícká brána v číslech
Pravčická brána představuje největší přirozenou bránu v celé Evropě. Tato lokalita byla vyhlášena národní přírodní památkou. Rozměry Pravčické brány jsou impozantní. Rozpětí celého oblouku u dna brány činí 26,5 metrů a výška otvoru byla stanovena na 16 metrů. Brána je široká přibližně 7 až 8 metrů. Plošina na vrcholu brány se nachází ve výšce úctyhodných 21 metrů nad samotným dnem. Od místa vstupu do areálu pravácké brány vede mnoho různých turistických stezek. S Pravčickou bránou je také spjat zámeček zvaný Sokolí hnízdo. V současné době se v jeho interiéru nachází v prvním patře muzeum a v přízemí příjemná stylová restaurace.
Kde vlastně leží Pravčická brána a jak se k ní dostat?
Přesnou polohu pravácké brány lze ukázat přímo na mapě, nicméně tato lokalita leží v Severočeském kraji zhruba 15 kilometrů severním směrem od Děčína. Výchozím místem k její návštěvě se stalo Hřensko. Pokud jedou turisté autem, je třeba se vydat z Děčína směrem ke státním hranicím na Hřensko, kam dojedete po 12 kilometrech. Zde je třeba auto nechat na parkovišti a pokračovat pěšky. Na výchozí místo také zajíždí pravidelná autobusová linka z Děčína. Zastávky se nacházejí v Hřensku, na Mezní Louce a u Třech pramenů. Nejbližší vlakové spojení je pouze do Děčína, odkud je třeba jet autem či autobusem.
Historie Pravčické brány
Samotná Pravčická brána leží na svém původním místě od nepaměti, nicméně její okolí se v průběhu historie mnohokrát měnilo. Brána vznikla díky působení několik milionů let trvajícímu zvětrávání. Přístupová cesta k tomuto mimořádně vzácnému objektu byla zpřístupněna v 70. letech 19. století. K výstupu na bránu si lidé, kteří se sem vydali, museli najmout mezky, kteří jim nesli zavazadla. Přelomovým se stal rok 1881, kdy nechal u Pravčické brány vystavět kníže Edmund Clary-Aldringen zámek Sokolí hnízdo. Samotná stavba úchvatné budovy vklíněné do kamene trvala pouhý jeden jediný rok. Vstup do areálu Pravčické brány byl hned několik měsíců po vystavění Sokolího hnízda zpoplatněn, což přetrvává dodnes. Jinak Pravčická brána není přímo místem, kde by se dala strávit dovolená z pohledu ubytování, nicméně jako výletní cíl je vynikající!
ReklamaHodnocení
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
alpy bibione teplota moře caorle počasí cesta do bibione cuba dlouhodobá předpověd počasí bibione dlouhodobá předpoveď počasí caorle dlouhodobá předpověď počasí itálie dominikanská republika dovolená u moře jamajka kam na cesty karlovy vary kodaň památky kodaň kuba levne poznavaci zajezdy lisabon livigno londýn památky londýn maledivy moře new york norsko počasí caorle předpověď počasí bibione teplota moře bibione teplota more caorle teplota moře itálie víkend u moře víkendové koupání chorvatsko víkendové koupání u moře víkendové koupání v chorvatsku víkendové koupání víkendové pobyty u moře víkendové zájezdy k moři víkendový pobyt u moře víkendový zájezd k moři