Tadž Mahal je krásným místem, které určitě nesmí zůstat bez povšimnutí!
14. červen 2010Indie je magickou zemí, v níž se mísí tradiční kultura s novými světovými moderními styly. Jestliže hledáme nějakou z tradičních krásných památek, tak na prvním místě bude pravděpodobně slavný palác Tadž Mahal. Právě tato monumentální stavba je právem řazena mezi 7 novodobých divů světa. Toto Mauzoleum zůstává jedním z nejromantičtěji laděných míst na celém světě. Svou krásou a nadčasovostí láká každým rokem zástupy zvědavých turistů. Cestovní agentury sem pořádají poznávací zájezdy či last minute zájezdy již pravidelně!
Tadž Mahal z pohledu historie
Vznik této velkolepé budovy se datuje do 17. století, kdy ji nechal postavit mocný indický císař Mogul Šáhdžahán pro svou choť Mumtáz. Ta zemřela roku 1631, když rodila svého čtrnáctého potomka. Obrovské mauzoleum se díky své architektonické dokonalosti a také tomu, že je schopno měnit barvu svého zevnějšku podle slunce stalo roku 1983 jednou z památek, která byla zapsána na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Říká se, že slavná indický císař Mogul Šáhdžahán by zbudoval naproti Tadž Mahalu ještě jednu budovu z černého marmoru, která by krásně s Tadž Mahalem kontrastovala, kdyby nebyl na konci svého života vězněn. Mezi 7 moderních divů světa byl Tadž Mahal zařazen v internetové anketě roku 2007.
Co činí Tadž Mahal tak slavným?
Tadž Mahal působí zejména svou symetrií. Všechny jeho tvary jsou naprosto precizně domyšlené. Zaujme také svou jednoduchostí a bílou barvou, která září již z dálky. Veškeré ozdoby v Tadž Mahalu jsou poměrně jednoduché a korespondují s Koránem. Bílý mramor celého mauzolea je intarzován drahokamy a polodrahokamy. Stavba celé monstrózní budovy trvala zhruba 20 let a pracovalo na ní 20 000 dělníků. Tadj Mahal je jedním z nejzářivějších příkladů mogulské architektury vůbec a spojuje prvky několika kultur. Jsou jimi kultura indické, perská, islámská a v neposlední řadě také turecká.
Tadž Mahal a ekologie
Jestliže se vám při dovolené v Indii bude Tadž Mahal zdát mírně nažloutlý, tak se rozhodně nebude jednat o nic zvláštního a výjimečného. Mramor začíná žloutnout díky znečištění ovzduší. Pravidelně však prochází bahenní očistnou kúrou. Sesychající nános bahna je schopen přichytit nečistoty a následně je sloupáván i s nimi. Kompletně tento proces budova Tadž Mahalu absolvovala v roce 2002. Právě z důvodů ekologie se parkuje zhruba 3 kilometry od stavby, k níž turisty vozí buď povozy tažené koňmi, anebo elektrobusy.
ReklamaHodnocení
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
NC9cw7UQhsAD
sobota, 14. květen 2016
09:37
posted by: NC9cw7UQhsAD (eldpyteln(a)outlook.com) [Odpovědět]
Co u nás hledáte?
alpy bibione teplota moře caorle počasí cesta do bibione cuba dlouhodobá předpověd počasí bibione dlouhodobá předpoveď počasí caorle dlouhodobá předpověď počasí itálie dominikanská republika dovolená u moře jamajka kam na cesty karlovy vary kodaň památky kodaň kuba levne poznavaci zajezdy lisabon livigno londýn památky londýn maledivy moře new york norsko počasí caorle předpověď počasí bibione teplota moře bibione teplota more caorle teplota moře itálie víkend u moře víkendové koupání chorvatsko víkendové koupání u moře víkendové koupání v chorvatsku víkendové koupání víkendové pobyty u moře víkendové zájezdy k moři víkendový pobyt u moře víkendový zájezd k moři